Що чекає українців у 2014 році

Що чекає українців у 2014 році

Експерти розповіли, як будуть розвиватися події в Україні в 2014 році.

Старший експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь відзначає, що прогнозувати події в економіці досить важко. "Ті ж переговори велися з РФ з 2010 року, але результат отриманий тільки зараз", - зазначив він. За його словами, аналогічна ситуація і з російськими кредитами. "Тому тема кооперації в авіабудуванні, космічній галузі і, можливо, суднобудуванні однозначно буде підніматися. Але наскільки це все зможе стати реальними подіями, зараз складно сказати", - пояснив експерт.

Він нагадав, що лише щодо спільного виробництва літаків Ан-124 обговорення між українською і російською стороною триває вже більше 10 років. О.Жолудь також висловив думку, що консорціум з управління українською газотранспортною системою в 2014 році не буде створений. "Поки права та обов'язки сторін там чітко не визначені", - пояснив він. Разом з тим представник МЦПД спрогнозував пожвавлення попиту на світових ринках в 2014 році, яке, як і в 2013, сприятиме відновленню глобальної економіки.

За його словами, в Україні завдяки отриманим російським кредитами уряд зможе ухвалити держбюджет зі значно більшим дефіцитом, ніж у попередні роки. Збільшення видаткової частини бюджету сприятиме підвищенню споживчих настроїв, зазначив О.Жолудь. "Однак збільшення купівельної здатності, як і раніше, буде спрямоване на придбання імпортних товарів, тобто не зможе в підсумку допомогти національній економіці вийти з кризи. Тому ми очікуємо в 2014 році 0% зростання ВВП", - сказав він.

За словами експерта, зростання споживчих цін в 2014 буде відносно невеликим, тому інфляція за підсумками року складе всього 3-4%. "Це значно менше, ніж у 2003-2010, коли середнє значення перевищувало 10%", - уточнив О.Жолудь. Він припустив, що Національний банк України в 2014 спробує утримати офіційний обмінний курс на нинішній позначці 7,99 грн./дол. "Хоча для стимулювання зростання економіки було б доцільно провести плавну девальвацію, починаючи з ІІ кварталу. Однак з політичних міркувань, враховуючи, що в наступному році президентські вибори, Нацбанк на це не піде", - припустив він.

Глава центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко зазначає, що нинішня політична ситуація в Україні є патовою. "Тому політична криза плавно перетікає в наступний рік", - підкреслив він. За словами експерта, це залишає різні варіанти розвитку ситуації. "Можуть бути нові спроби силового вирішення ситуації. Хоча це погано для самої влади, але і цього в принципі не можна виключати. Також можуть бути спроби пошуку компромісу, і це буде продовжуватися до 2015 року", - припустив експерт.

Він висловив думку, що в існуючому правовому полі проведення в 2014 дострокових президентських виборів неможливе. "А на дострокові парламентські вибори не хочуть йти самі депутати, їм це невигідно у всіх відносинах", - сказав він. При цьому, за словами В.Фесенка, Верховну Раду в 2014 буде все так само лихоманити. "Це проявиться вже на початку наступного року, коли треба буде голосувати за держбюджет-2014. Тоді доведеться повернутися до колишньої моделі ситуативної більшості, що складається з регіоналів, комуністів і позафракційних", - сказав глава "Пенти".

Фесенко припустив, що очікувати появи нових фігур в українській політиці в 2014 не варто. "Це пов'язано з тим, що українські виборці досить консервативні. Звичайно, не можна виключати повторення варіанту з Сергієм Тігіпком, коли за короткий час новим гравцем стрімко набирався рейтинг, але в цілому це малоймовірно", - вважає експерт. За його словами, спроби загострення політичної кризи в 2014 теж можливі, хоча в суспільстві існує запит на стабільність. "Люди хочуть врегулювання конфліктів, це видно з опитувань громадської думки. Вони засуджують як силовий розгін протестуючих, так і захоплення будівель державної влади", - зазначив В.Фесенко.

Заступник голови комітету Верхової Ради з питань соціальної політики Павло Розенко висловив думку, що майбутній рік буде досить напруженим як у політиці, так і в економіці. "Очевидно, що 2014 дасть старт президентської виборчої кампанії, тому ситуація буде загострюватися. Це засвідчили й події в кінці 2013 року. З іншого боку, це не дасть країні сповзти в політичне болото, трясовину. І я сподіваюся, що це змусить владу думати про інтереси країни, а не своїх власних", - підкреслив він.

Перший заступник голови комітету Верхової Ради з питань бюджетної політики Оксана Калетник вважає, що уроки 2013 року в будь-якому випадку не пройдуть безслідно в наступаючому році. "Думаю, що протести на Майдані не пройдуть безслідно для політикуму", - сказала вона. На думку першого заступника голови комітету ВР, в Україні має відбутися розуміння, що політика - це не інструмент для досягнення цілей, а інструмент суспільних відносин. Той, хто це зможе усвідомити, стане справжнім лідером нації, всі інші нинішні політики підуть, спрогнозувала О.Калетник.

На її думку, в економіці в 2014 році будуть відчуватися наслідки непрофесійного підходу влади в оцінці зовнішньополітичних відносин, що мало місце у першій половині року, що минає. "Але це уроки, і якщо їх правильно пройти і перестати думати, що якщо у нас є родючі землі, тому можна ні про що більше не турбуватися, - тоді буде отримано результат", - вважає О.Калетник.

Вона підкреслила, що жодній країні не вдалося побудувати розвинену економіку виключно на агросекторі. "Тому про розвиток промисловості, коопераційних зв'язків теж треба думати. Взагалі я - оптимістка по життю і думаю, що якщо кожен в наступному році візьме на себе відповідальність і зрозуміє, що створити благополуччя в країні можемо тільки ми самі, ніхто цього за нас не зробить, якщо вдасться включити мізки, то все буде добре", - резюмувала О.Калетник.

Мітки:

головне

Коментарі (Коментарі можуть вносити тільки зареєстровані користувачі. )

 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

Ви впевнені, що хочете повідомити адміністрацію порталу про те, що користувач порушує правила коментування та розміщення контенту?


Повідомити

Відмінити
 
 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

 
 
 
Написати повідомлення
Оберіть форму звернення:
 
 
 
Замовити дзвінок
person
phone
email
record_voice_over
create