До кінця року в Польщі може опинитися кожен десятий працездатний українець; самі поляки їдуть далі - до Великобританії і скандинавських країн.

Українська IT-компанія "908" перевела свій офіс в Польщу в середині 2015-го. Причиною переїзду стало негативне ставлення правоохоронців до IT-фірм, розповідає її директор Олексій Іванкін. "Половину 2014 року все наше обладнання було вилучено. За останній час ми не побачили поліпшень в роботі правоохоронних органів", - повідомив Олексій Іванкін в репортажі ЛІГА.net.

Причину песимізму легко пояснити. "Ініціатор кримінальної справи став начальником обласної кіберполіції Дніпра", - говорить Іванкін. Польща виявилася зручною альтернативою - територіально близька країна з нескладною процедурою отримання посвідки на проживання і дозволу на роботу.

Поїхали від проблем за кордон не тільки Іванкін і його співробітники. Польща стає однією з головних цілей для трудових мігрантів з України. За даними польського видання Rzeczpospolita, в 2014 році на українців припало більше 60% всіх виданих іноземцям дозволів на роботу, в 2015-му - 77%, в 2016-м - 83%.

Країна відчуває дефіцит робочих рук через переїзд своїх фахівців у Велику Британію та країни Скандинавії. Фраза "польський сантехнік" вже стала збірним символом іммігрантів в країни Західної Європи. У найближчі три роки Польща втратить до 10% працездатного населення. Компенсувати втрати планують за рахунок українців.

Є робота

Зараз на території сусідньої країни працює близько 1,2 млн українців, з яких 700 000 - легально, розповів перший віце-президент Польсько-української господарської палати Олег Дубіш. Із кожним місяцем кількість бажаючих влаштуватися на роботу в Польщі зростає. Цілком можливо, що до кінця цього року там буде працювати не менше 30-40% українських мігрантів, прогнозує Дубіш.

"Через великий приплив мігрантів польські адміністративні органи не справляються. Це призводить до великих черг і частим ситуацій, коли проблему з дозволами просто не вдається вирішити ", - розповідає українець Володимир Опанасенко, який працює в Польщі.

Якщо ще кілька років тому основна маса потенційних працівників виконувала низькокваліфіковану роботу (будівельників, нянечок, офіціантів, сортувальників товарів на складах), зараз зростає попит на українських IT-фахівців і інженерів.

Наших співвітчизників у сусідній країні дійсно багато. "Після Румунії у мене був шок. Там я, раз у півроку почувши рідну мову, обертався. Тут просто перестав звертати увагу", - розповідає український співробітник польської IT-компанії Павло, який недавно переїхав з Румунії до польського Вроцлава.

Що змушує українців залишати батьківщину? Молодим людям не подобається, що, незважаючи на обіцянки, значних змін в країні не відбувається, вважає директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. Економічна криза призвела до падіння рівня життя. "Молодим і освіченим українцям непросто знайти хорошу роботу з гідною оплатою праці", - визнає він.

В Україні інженер без досвіду роботи може розраховувати на 4 000 грн, в Польщі - 15 000 грн в місяць. Зарплата висококваліфікованого фахівця стартує від 2 000 євро на місяць. У нашій країні це часто недосяжний поріг.

Польща - одна з найбільш перспективних країн Східної Європи зі стійкою економікою. Національна валюта практично не девальвувала до долара за останні кілька років, зазначає Володимир Опанасенко. Якщо в 2010 році 1 євро коштував 3,9 злотих, зараз - 4,3. "Іпотечний кредит видають під 4% річних, автобуси ходять за розкладом, сфера послуг дуже розвинена", - говорить співрозмовник.

Ці фактори відіграють важливу роль для мігрантів, в тому числі зі Східної України. Протягом останніх трьох років вони віддають перевагу польським, а не російським компаніям.

Кожен десятий

Польські роботодавці найактивніші, говорить HR-експерт компанії Rabota International Тетяна Пашкіна. Восени на сайті компанії було розміщено понад 1 000 вакансій польських компаній. Для порівняння: німецькі розмістили близько 100 вакансій, ізраїльські - 83, литовські - 72.

Запрошувати українців польські роботодавці змушені через дефіцит власних кадрів. Зараз він оцінюється в 2 млн фахівців, а через 30 років виросте до 5 млн чоловік, розповідає Дубіш. "Українці в пріоритеті, оскільки це працьовиті люди зі схожим темпераментом", - відзначає він.

Чималу роль відіграє і економія. В середньому українці отримують приблизно на 20% менше порівняно з поляками, додає Дубіш. Польські компанії не зацікавлені запрошувати на роботу сирійських біженців або жителів країн Близького Сходу і Північної Африки.

Дефіцит кадрів у Польщі спостерігається через старіння населення, що характерно для всіх країн ЄС, а також масової міграції поляків до Великобританії і скандинавських країн. Віце-прем'єр Польщі Матеуш Моравецкій заявив, що до 2020 року ринок праці його країни втратить до 10% працездатного населення.

Більшу частину сусіди збираються компенсувати за рахунок українців. За даними Державної служби статистики, в Україні близько 23 млн працездатного населення. До кінця цього року загальна кількість українських трудових мігрантів в Польщі зросте до 1,5-2 млн осіб, прогнозує Олег Дубіш.

 

Джерело: bigmir.net.