Польща компенсує дефіцит робочої сили за рахунок України

Польща компенсує дефіцит робочої сили за рахунок України

До кінця року в Польщі може опинитися кожен десятий працездатний українець; самі поляки їдуть далі - до Великобританії і скандинавських країн.

Українська IT-компанія "908" перевела свій офіс в Польщу в середині 2015-го. Причиною переїзду стало негативне ставлення правоохоронців до IT-фірм, розповідає її директор Олексій Іванкін. "Половину 2014 року все наше обладнання було вилучено. За останній час ми не побачили поліпшень в роботі правоохоронних органів", - повідомив Олексій Іванкін в репортажі ЛІГА.net.

Причину песимізму легко пояснити. "Ініціатор кримінальної справи став начальником обласної кіберполіції Дніпра", - говорить Іванкін. Польща виявилася зручною альтернативою - територіально близька країна з нескладною процедурою отримання посвідки на проживання і дозволу на роботу.

Поїхали від проблем за кордон не тільки Іванкін і його співробітники. Польща стає однією з головних цілей для трудових мігрантів з України. За даними польського видання Rzeczpospolita, в 2014 році на українців припало більше 60% всіх виданих іноземцям дозволів на роботу, в 2015-му - 77%, в 2016-м - 83%.

Країна відчуває дефіцит робочих рук через переїзд своїх фахівців у Велику Британію та країни Скандинавії. Фраза "польський сантехнік" вже стала збірним символом іммігрантів в країни Західної Європи. У найближчі три роки Польща втратить до 10% працездатного населення. Компенсувати втрати планують за рахунок українців.

Є робота

Зараз на території сусідньої країни працює близько 1,2 млн українців, з яких 700 000 - легально, розповів перший віце-президент Польсько-української господарської палати Олег Дубіш. Із кожним місяцем кількість бажаючих влаштуватися на роботу в Польщі зростає. Цілком можливо, що до кінця цього року там буде працювати не менше 30-40% українських мігрантів, прогнозує Дубіш.

"Через великий приплив мігрантів польські адміністративні органи не справляються. Це призводить до великих черг і частим ситуацій, коли проблему з дозволами просто не вдається вирішити ", - розповідає українець Володимир Опанасенко, який працює в Польщі.

Якщо ще кілька років тому основна маса потенційних працівників виконувала низькокваліфіковану роботу (будівельників, нянечок, офіціантів, сортувальників товарів на складах), зараз зростає попит на українських IT-фахівців і інженерів.

Наших співвітчизників у сусідній країні дійсно багато. "Після Румунії у мене був шок. Там я, раз у півроку почувши рідну мову, обертався. Тут просто перестав звертати увагу", - розповідає український співробітник польської IT-компанії Павло, який недавно переїхав з Румунії до польського Вроцлава.

Що змушує українців залишати батьківщину? Молодим людям не подобається, що, незважаючи на обіцянки, значних змін в країні не відбувається, вважає директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. Економічна криза призвела до падіння рівня життя. "Молодим і освіченим українцям непросто знайти хорошу роботу з гідною оплатою праці", - визнає він.

В Україні інженер без досвіду роботи може розраховувати на 4 000 грн, в Польщі - 15 000 грн в місяць. Зарплата висококваліфікованого фахівця стартує від 2 000 євро на місяць. У нашій країні це часто недосяжний поріг.

Польща - одна з найбільш перспективних країн Східної Європи зі стійкою економікою. Національна валюта практично не девальвувала до долара за останні кілька років, зазначає Володимир Опанасенко. Якщо в 2010 році 1 євро коштував 3,9 злотих, зараз - 4,3. "Іпотечний кредит видають під 4% річних, автобуси ходять за розкладом, сфера послуг дуже розвинена", - говорить співрозмовник.

Ці фактори відіграють важливу роль для мігрантів, в тому числі зі Східної України. Протягом останніх трьох років вони віддають перевагу польським, а не російським компаніям.

Кожен десятий

Польські роботодавці найактивніші, говорить HR-експерт компанії Rabota International Тетяна Пашкіна. Восени на сайті компанії було розміщено понад 1 000 вакансій польських компаній. Для порівняння: німецькі розмістили близько 100 вакансій, ізраїльські - 83, литовські - 72.

Запрошувати українців польські роботодавці змушені через дефіцит власних кадрів. Зараз він оцінюється в 2 млн фахівців, а через 30 років виросте до 5 млн чоловік, розповідає Дубіш. "Українці в пріоритеті, оскільки це працьовиті люди зі схожим темпераментом", - відзначає він.

Чималу роль відіграє і економія. В середньому українці отримують приблизно на 20% менше порівняно з поляками, додає Дубіш. Польські компанії не зацікавлені запрошувати на роботу сирійських біженців або жителів країн Близького Сходу і Північної Африки.

Дефіцит кадрів у Польщі спостерігається через старіння населення, що характерно для всіх країн ЄС, а також масової міграції поляків до Великобританії і скандинавських країн. Віце-прем'єр Польщі Матеуш Моравецкій заявив, що до 2020 року ринок праці його країни втратить до 10% працездатного населення.

Більшу частину сусіди збираються компенсувати за рахунок українців. За даними Державної служби статистики, в Україні близько 23 млн працездатного населення. До кінця цього року загальна кількість українських трудових мігрантів в Польщі зросте до 1,5-2 млн осіб, прогнозує Олег Дубіш.

 

Джерело: bigmir.net.

Коментарі (Коментарі можуть вносити тільки зареєстровані користувачі. )

 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

Ви впевнені, що хочете повідомити адміністрацію порталу про те, що користувач порушує правила коментування та розміщення контенту?


Повідомити

Відмінити
 
 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

 
 
 
Написати повідомлення
Оберіть форму звернення:
 
 
 
Замовити дзвінок
person
phone
email
record_voice_over
create