Асоціація виробників молока (АВМ) подала заяву до Антимонопольного комітету України щодо необґрунтованого зниження закупівельних цін на молоко-сировину та можливої змови переробних заводів. Про це повідомяє прес-служба АВМ.

У березні АВМ закликала до діалогу представників переробних заводів молочної продукції, які з кінця січня активно знижують закупівельні ціни на молочну сировини, однак наступні аж ніяк не відреагували на заклики до «здорової» дискусії. Згодом відбулася прес-конференція на тему: «Молочні ріки витікають з України, або Чому в Україні більше не буде сезону «великого молока», де спікерами були і переробники. Проте це не вплинуло на ситуацію із закупівельними цінами на молоко-сировину.

Ще з лютого до АВМ почали звертатися керівники господарств-членів асоціації із вимогою негайно втрутитися у кризову ситуацію, спричинену стрімким та одночасним по всьому ринку зниженням закупівельних цін на молоко-сировину.

Адже, за три місяці закупівельні ціни впали більш ніж на 1 грн та сьогодні становлять в середньому по Україні 7,8 грн/кг при собівартості 8,5 грн/кг, a молочні продукти на полицях магазинів наполегливо дорожчають. Так, із 27 січня по 28 квітня роздрібна ціна на молоко зросла з 23,47 до 24,25 грн/кг (+78 коп.), на масло – з 167,46 до 180, 90 грн/кг (+13 грн 44 коп.), на сир – з 158,51 до 167,64 грн/кг (+9 грн 13 коп.).

Голова Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Андрій Дикун пояснив сформовану ситуацію, в якій фермер щоразу отримує все менше за вироблену продукцію, а споживач платить за неї в рази більше.

"Починаючи з лютого поточного року АВМ наголошує, що йде безпідставне зниження цін на молоко-сировину переробними підприємствами. А паралельно з цим - збільшення вартості майже на всі молочні продукти на поличках магазинів. Дійсно, що асоціація намагалася зустрітися з представниками переробних заводів, але більшість проігнорувала таку ініціативу. Ми вважаємо, що це змова і тому використовуємо своє конституційне право, відстоюючи інтереси виробників молока та населення, яке вимушене платити надвисоку ціну за молочні продукти по відношенню до вартості сировини", — підкреслив Андрій Дикун.

Якщо така цінова політика буде продовжуватися та не вирівняється, то варто наголосити, що вітчизняний молоковиробник втратить мотивацію займатися тваринництвом. Згідно з даними АВМ, за підсумками першого кварталу в Україні було виробленого 1,97 млн т молока, що майже на 10 тис. т менше, ніж за перший квартал 2016-го. Статистика щодо поголів’я корів ще гірша. Станом на 1 квітня налічується 2 млн 131,9 тис. корів, що на 54,3 тис. менше, ніж торік. Більшість корів вирізають саме промислові господарства.

Чисельність худоби в таких господарствах за рік скоротилася на 21,4 тис. або 4,2%, до 485,9 тис. голів.

АВМ вкотре наголошує про важливість врегулювання питання закупівельної ціни на молоко та закликає своїх колег по цеху – переробників, а також представників рітейлу до спільного вирішення виниклої ситуації. Адже її ігнорування призведе до плачевних результатів: вирізання поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ), наслідком чого буде не лише втрата українського тваринництва, а й тисяч робочих місць на фермах; знищення українського молочного бізнесу у зв’язку з відсутністю вітчизняного виробника; завищена ціна на молочну продукцію для населення, адже молоко буде імпортуватися до України.

 

Джерело: Agropolit.com.