Нещодавно з'явилася інформація від Міністерства екології та природних ресурсів про заплановане будівництво в Чорнобильській зоні сонячної електростанції потужністю 1 ГВт. І подібних повідомлень більше і більше. Усе йде до того, що назріває новий бум в українській «сонячній» енергетиці. Новину передає Agronews.org з посиланням на ЕлектроВісті.

При цьому, швидше за все, розвиток буде йти по «кількісному» показнику, а не за масштабністю об'єктів. Адже якщо проаналізувати ситуацію, то можна побачити, що більшість планованих об'єктів - середніх потужностей.

Виявилося, що сонячні станції - вигідні інвестиції. Крім того, за останні кілька років знизилася вартість сонячних батарей і збільшилася їхня доступність. Цей фактор привертає завжди більш обережний приватний сектор. Можна ще додати стимул у вигляді «зеленого» тарифу, діючого в Україні до 2030 року.

За 2016 рік кількість побутових електростанцій зросла майже в 3 рази. З'явилися успішні проекти сонячних установок на дахах багатоповерхових будинків. А, наприклад, молодий український стартап SolarGaps («розумні» жалюзі з сонячними елементами, що генерують електрику) зумів швидко зібрати $ 50 тис. на краудфаундинговій платформі Kickstarter. До того ж серед донаторів було багато українців.

Нову тенденцію вловили і держбанки. Крім «теплих» кредитів на заміну вікон і утеплення стін, вони також видають споживчі кредити на установку сонячних панелей.

Завдяки падінню ціни на сонячні елементи скоротилися терміни окупності проектів. Якщо два роки тому побутова сонячна станція обходилася в $ 10 тис. і окуплювалась за 10 років, то зараз вона коштує $ 6-8 тис. і окупиться за 5-7 років.

Хоч для промислових об'єктів грошей потрібно побільше, ситуація там склалася схожа. Якщо раніше 1 МВт встановлених потужностей обходився приблизно в 1 млн євро, то зараз це співвідношення вже більш вигідне.

Втім гальмує розвиток цього сегмента «земельне питання». Щоб будувати більше потужностей, необхідно більше територій. Землі сільгосппризначення для цих цілей використовувати не можна, а доступних вільних ділянок для несільгоз призначення - не так вже й багато. Тому тим, хто хоче будувати сонячні станції, доводиться «викручуватися». У результаті, відведення землі - чи не найбільш «тіньове» питання в цій сфері.

Але справа хороша і варто шукати баланси і можливості. Адже сонячна енергетика - це не тільки приватна вигода інвесторів, але і складова енергетичної безпеки країни.

 

Джерело: Aspekty.net.