Поразка вчить співчуття

Пам'ятаєте відому цитату з книги Драгунського? «А ви тоді посіли третє місце? – тато посміхнувся, що мене дуже порадувало. – Ну-ну, – сказав він, – врешті-решт, що б ви не казали, третє місце – це також нагорода, бронзова медаль!» Коли батько дізнається, що кожен посів третє місце, він втрачає інтерес до цієї теми. Наш блогер Алія Маулешева, яка проводить змагання з психічної арифметики, розповідає, наскільки важливо навчити дітей програвати.

Найвідоміший баскетболіст світу Майкл Джордан написав у своїй книзі: «За свою кар'єру я схибив понад 9000 разів. Я програв майже 300 матчів. 26 разів мені довірили зробити важливий крок, і я схибив. Я часто помилявся в своєму житті. Ось чому я і став зіркою».

Я хочу донести цю найпотаємнішу думку до батьків, які намагаються розвивати виграшний дух і лідерські навички у своїх дітей. Конкурси є одним з компонентів психічного арифметичного навчання. Раз на рік ми проводимо всеросійські змагання і раз світовий турнір. Крім цього, існують міжрегіональні турніри. Діти постійно змагаються і бачать свої об'єктивні результати, що залежать від того, як вони тренуються.

Проте за роки змагань ми помітили, що в разі поразки або невідповідності очікуваному результату діти і дорослі засмучуються, іноді «зависають на результатах» або впадають у депресію. Ми постійно прагнемо формувати в дітей впевненість у собі. Проте в цій гонитві ми іноді вдаємося до крайнощів.

Замість того щоб розповідати дитині, якщо вона не досягла бажаного результату, «ти міг зробити краще», «напевно, погарячкував», «будь обережнішим наступного разу», батьки починають перекладати відповідальність. Дитина чує: «суддя був несправедливим», «вони дали тобі складніше завдання, ніж іншим», «ти був зарахований до сильнішої групи». За всіма цими емоційно зарядженими фразами є бажання захистити дитину від неприємностей, і ми, по суті, постійно говоримо про те, як навчити дитину вміти справлятися зі складними ситуаціями.

Вимагаючи від дітей вигравати або вчитися добре, ви підриваєте їхню віру в себе. Вони просто не можуть дати адекватну оцінку самим собі. Якщо дитина не виграє, вона однозначно гірша за інших. Якщо вона переможе зі скандалом, то сприйме цю поведінку як норму. Якщо під вашим тиском він досягає блискучих результатів, ви можете «нагородити» дитину «зірковою хворобою» з усіма її наслідками.

То що ж робити у випадку невдач на змаганнях?

По-перше, потрібно пам'ятати, що в змаганнях ви змагаєтеся самі з собою. Наскільки ви виросли за рік, який практичний досвід здобули, як розвинулися ваші знання. По-друге, негативний результат – це також результат. Це показник того, що потрібно покращити, який матеріал краще повторити та закріпити. Наступного разу буде можливість покращити ситуацію. Цей процес також є результатом. Дитині необхідний досвід як перемог, так і поразок.

Будь-яка невдача загартовує характер! Тому дозвольте дитині помилятися. Спокійно говоріть з ним про його відчуття після поразки.

Іноді дорослі перегинають палку, починаючи сміятися над поразкою: «Це нісенітниця!» Однак у цей самий момент ви знецінюєте всі зусилля та прагнення дитини. Краще похваліть її за ці зусилля і розкажіть, що треба зробити, щоб наступного разу перемогти.

Щорічно світові змагання з арифметики, які нещодавно закінчилися, збирають найсильніших студентів з усього світу. В них беруть участь 4,5 тис. учасників з 80 країн, і тут неймовірно висока конкуренція. Сам цей факт змушує поважати суперників. Отже, ідея, що ви програєте найсильнішим, повинна бути сформульована дуже делікатно і правильно. Змагаючись з найсильнішими, ви вже серед них. Будьте щасливі за переможця! Поразка допомагає вам розвивати шляхетність і співчуття до переможених, це ознака сильної волі і запорука майбутніх перемог.

Батьки, пильнуйте себе і свою поведінку! Ви є дзеркалом для вашої дитини. Якщо після невдачі ви переповнені пристрастю, майте на увазі, що реакція вашого сина або дочки буде такою самою. Практикуйте гратися разом, принаймні на прикладі настільної гри. Збирайтеся разом у сімейному колі, грайте і стежте за реакцією в разі поразки. Допоможіть дитині навчитися правильно реагувати на власному прикладі. Вони повинні знати і відчувати, що ви любите їх, тоді ви можете подолати всі перешкоди разом. І пам'ятайте, що будь-яка невдача – це шанс стати кращим!