Україна повинна переглянути «зелені тарифи», переконаний Сергій Євтушенко, керівний партнер інвестиційно-девелоперської компанії UDP Renewables, яка є членом Української асоціації відновлюваної енергетики.

«Ми бачимо, що сьогодні зеленою енергетикою займаються не тільки кваліфіковані гравці. Складається таке враження, що багато хто бачить в ній альтернативу банківським депозитам. Така ситуація може призвести до перегрівання галузі», – зауважує підприємець.

На його думку, держава повинна створити умови, за яких в ній залишаться тільки фахові компанії, які готові брати участь у ринковому ціноутворенні та аукціонах.

Сергій Євтушенко зазначає, що очікуваний результат від інвестицій у відновлювані джерела енергії (ВДЕ) є досить високим в Україні: приблизно 15 % річних (що вдвічі більше, ніж у Франції та Німеччині). «Я ще не зустрічав компаній, які б заходили в Україну та готові були б отримувати менше. Відповідно до цього треба розраховувати тарифи та вартість майбутніх аукціонів», – каже керівний партнер UDP Renewables. Він припускає, що українським підприємствам, які працюють із ВДЕ, в таких умовах буде важко конкурувати – вони будуть зосереджуватися переважно на невеликих і менш капіталоємних проектах, але саме малий і середній бізнес і конкурентне середовище є запорукою здорового розвитку економіки в прогресивних країнах, наголошує підприємець.

Бар’єри для входження на український ринок для іноземних інвесторів порівняно з західними країнами досить низькі, а стартова якість спеціалістів висока. Сергій Євтушенко вважає, що зараз українському бізнесу слід якнайактивніше будувати партнерство зі стратегічними інвесторами, в яких період планування – кілька десятків років, а не ситуативними союзниками, яких лякає зміна політичної кон’юнктури.

У компанії UDP Renewables, якій вдалося зацікавити своїми проектами іспанський конгломерат ACCIONA — першого для України великого гравця сфери відновлюваної енергетики, — впевнені, що наша країна пропонує унікальні можливості для бізнесу. Два роки тому Сергій Євтушенко в партнерстві з засновником інвестиційної групи UFuture Василем Хмельницьким профінансували будівництво першої черги Димерської СЕС (пікова потужність майже 58 МВт) в Київській області. Наразі ACCIONA будує другу, третю та четверту її черги з інвестиціями 54,7 млн євро, а також СЕС «Гудзовка-Солар» і «Арциз-Солар» (загальна пікова потужність 44 МВт) в Одеській області разом із UDP Renewables, вклавши в них приблизно 30,6 млн євро.

Відмова від традиційних джерел енергії та перехід на ВДЕ – це незворотний тренд, нагадує Сергій Євтушенко, тому, щоб не пасти задніх, варто дбати не тільки про кількість, а й про якість підприємств у цій галузі: «Україна вже в тренді, але поки що ми лідери в категорії “Початківці”».