Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про запровадження в Україні ряду правил Організації економічного співробітництва і розвитку в Європі (ОЕСР) щодо протидії ухиленню від сплати податків — Base erosion and Profit Shifting (BEPS).

За відповідне рішення по законопроєкту про зміни до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві (№ 1210) проголосували 232 народних депутати за необхідного мінімуму в 226 голосів.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, сучасні правила оподаткування дають бізнесу багато можливостей для спекуляції податковими ставками, режимами і статусами. При цьому план дій BEPS складається з 15 кроків, які покривають різні сфери протидії агресивному податковому плануванню.

Автори законопроєкту нагадали, що з 1 січня 2017 року Україна приєдналася до міжнародної програми розширеного співробітництва з питань імплементації Плану дій BEPS, участь в якій сьогодні беруть понад 116 країн світу.

Зазначається, що впровадження цих кроків є передумовою для лібералізації валютного регулювання і відповідає зобов'язанням України в рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

Згідно із законопроєктом, вводяться правила контролю за трансферним ціноутворенням (кроки 8-10, 13), а також оподаткування контрольованих іноземних компаній (крок 3), обмеження витрат за фінансовими операціями з пов'язаними особами (крок 4), запобігання зловживанням у зв'язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування (крок 6), запобігання уникненню статусу постійного представництва та оподаткування постійних представництв (крок 7), застосування процедури взаємного узгодження (крок 14).

Також законопроєкт передбачає введення колегіального розгляду матеріалів перевірки. При цьому оскарження рішень контролюючих органів буде можливим за допомогою Апеляційної комісії з питань розгляду скарг платників податків.