Депутати зареєстрували у Верховній Раді законопроект № 2524, який повинен спростити ФОПам роботу з електронним кабінетом, а також скасувати обов'язкове ведення паперової книги обліку доходів, яку багато хто вважає архаїзмом.

Насправді законопроект не скасовує книгу обліку, а лише спрощує її ведення. Сьогодні з’ясуємо, що саме пропонують змінити депутати.

Законопроектом, зокрема, пропонується:

• зобов'язати податківців вести електронну переписку з платниками податків через особистий кабінет;

• впровадити автоматичну реєстрацію в електронному кабінеті всіх отриманих від платника документів;

• показувати в електронному кабінеті дані про суму та дату узгодження грошового зобов'язання, визначених контролюючим органом;

• спростити механізм, згідно з яким платник податків повинен довести, що помилки і затримки сталися з причин технічного збою, а не з його вини;

• виключити з електронного кабінету функції митного оформлення, оскільки відомства розділили;

• скасувати обов'язкову реєстрацію книги обліку доходів і витрат та скасувати її обов'язкове ведення на спрощеній системі.

На останньому пункті зупинимося докладніше.

Тож що там з книгою

Книгу обліку доходів і витрат для ФОПів не пропонують прибрати як явище — вона залишається. Як і відповідний пункт в чинному законі:

«177.10. Фізичні особи — підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару».

Але дещо все-таки прибрали. А саме необхідність реєструвати книгу в податковій. Вести її тепер можна буде як в паперовому, так і електронному вигляді. Правда, який формат мається на увазі під електронною книгою обліку — не уточнюється.

Для ФОПів на спрощеній системі оподаткування 1, 2 і 3 груп (які не є платниками ПДВ) вести книгу взагалі буде необов'язково.

«Такий платник податків за власним бажанням може вести книгу обліку доходів в паперовому або електронному вигляді. Відповідальність у вигляді штрафів за неведення або помилки в книзі доходів настає лише тоді, коли платник повідомив про бажання вести книгу обліку доходів», — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.