«На програму «Фонд розвитку підприємництва» передбачено спрямувати 2 мільярди гривень з держбюджету»

«Програма державної підтримки малого та середнього бізнесу дозволить учасникам отримати до 1,5 млн грн доступного кредиту під 5 %, 7  % або 9% для створення або розширення власного бізнесу», — повідомив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

Також він уточнив, що розроблений механізм використання бюджетних коштів: це буде відбуватися в рамках роботи Фонду розвитку підприємництва. Але поки не зовсім зрозуміло, як саме буде працювати програма, хто зможе отримати гроші і на яких умовах. Спробуємо розібратися.

Перше питання, яке виникає: чи передбачені в держбюджеті кошти на фінансування держпрограми доступних кредитів для малого і середнього бізнесу?

«З 23 січня 2020 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва, яким статтю 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» доповнено пунктом 29 і передбачено забезпечення функціонування такого фонду за рахунок надходження від дострокового погашення векселів фонду гарантування вкладів фізичних осіб, виданих їм в обмін на облігації внутрішньої державної позики, повідомив UB.UA керуючий партнер АТ «Лещенко, Дорошенко і партнери» Олександр Лещенко.  Зокрема, згідно з цим законом, передбачено 2 млрд грн направити на бюджетну програму «Фонд розвитку підприємництва». Водночас, згідно з пояснювальною запискою до цього закону, в 2020 році, в разі додаткових надходжень коштів від дострокового погашення векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, їх також можна буде направити на розвиток підприємництва у відповідних обсягах.

Тобто програма буде працювати при надходженні від дострокового погашення векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а тому можемо говорити, що такі кредити будуть видаватися охочим взяти участь в програмі з Державного бюджету України та банки України не будуть притягнуті до кредитування бізнесу».

«Програма пільгового кредитування повинна запрацювати 1 лютого 2020 року»

То хто ж може брати участь в програмі доступних кредитів і за якими критеріями будуть відбиратися ці учасники?

«Згідно з повідомленнями Кабінету Міністрів України програма повинна запрацювати 1 лютого 2020 року,  зазначив Олександр Лещенко.  Поки заяви від бізнесу для участі в програмі не приймаються. Тільки на спеціальному сайті (http://smeprogram.guf.gov.ua/) можна залишити запит з контактною інформацією особи, яка бажає отримати кредит. І коли програма запрацює, менеджери зв'яжуться з заявниками. Програма та умови участі на стадії розробки, і більш докладної інформації немає. Повідомляється тільки, що порядок підтримки буде визначено найближчим часом відповідним рішенням Кабміну.

Однак уже сьогодні, згідно з інформацією, оприлюдненою Кабінетом Міністрів, відомо, що програма передбачає отримання кредиту мікро- і малим бізнесом з такими відсотковими ставками:

• 5 % річних, якщо виручка в 25 млн грн і створюються мінімум два робочих місця;
• 7 % річних  для бізнесу з виручкою до 25 млн грн, не створює нових робочих місць, але за кожного нового працівника ставка знизиться на 0,5 %;
• 9 % річних  для бізнесу з виручкою до 50 млн грн.

Своєю чергою на сайті програми повідомляються такі умови отримання кредиту:

• 5 % для стартапів, тобто осіб, які мають досвід, ідею і хочуть почати бізнес, або ж якщо людина тільки почала свій бізнес і бажає його розвивати;
• 7 %  для осіб, які почали або вже мають свій бізнес з виручкою до 25 млн грн і хочуть його розвивати;
• 9 %  для осіб, які мають свій бізнес з виручкою від 25 до 50 млн грн, хочуть його розвивати і збільшувати чисельність найманих працівників.

Також на цьому сайті повідомляються такі параметри програми «Фонд розвитку підприємництва»:

• передбачена додаткова компенсація відсоткової ставки  0,5 % за кожного нового співробітника;
• максимальна сума кредиту до 1,5 млн гривень, максимальний термін кредиту  до 5 років;
• вид кредиту  інвестиційне кредитування;
• власна участь одержувача  від 20 % від суми проекту;
• мета кредиту  придбання нових або модернізація наявних основних засобів для здійснення господарської діяльності.

Зазначена програма передбачена для нових юридичних осіб і фізосіб-підприємців резидентів або ж для вже діючих суб'єктів господарювання з діяльністю від 12 місяців.

Для отримання кредиту і участі в цій програмі вони повинні мати:

• для осіб, які планують бізнес з нуля,  бізнес-план;
• для діючого бізнесу  відсутність негативної історії, що стосується прибуткової діяльності за останній звітний рік.

Родночас на сайті Кабінету Міністрів України міститься інформація про те, що одним з напрямів підтримки Фонду розвитку підприємництва суб'єктів малого і середнього підприємництва є надання часткових гарантій по кредитах, наданим мікро- і малому бізнесу, якщо у них не вистачає застави.

Тобто можна зробити висновок, що виконання взятих на себе зобов'язань в цій програмі не буде «безкоштовним», а буде забезпечене заставою як гарантією виконання зобов'язань  в разі отримання кредитних коштів за цією програмою.

Загалом варто зауважити, що на сьогодні порядок надання підтримки бізнесу у вигляді кредитів на пільгових умовах не розроблений Кабінетом Міністрів, відповідне рішення не прийнято, тому важко говорити про те, які умови дійсно будуть прописані для отримання цих кредитів і якими будуть умови їх повернення. Родночас урядом вже окреслені основні вимоги до осіб, які бажають брати участь в програмі, а також є загальні відомості про отримання та повернення грошей, що дозволяє бізнесменам зрозуміти, чи відповідають вони таким умовам і чи взагалі цікавить їх така пропозиція.

«Видавати кредити новоствореним підприємствам для банків ризиковано»

Також цікаво, які банки будуть залучатися для видачі пільгових кредитів?

«Наразі точний перелік банків не відомий, уряд повідомив, що скоро запустить веб-сайт, на якому можна побачити перелік фінустанов, які будуть видавати пільгові кредити,  розповів адвокат, керуючий партнер юридичної фірми «Горецький і Партнери» Олег Горецький.  Упевнений, що в цьому списку перші ряди займуть державні банки, тому що у них дуже розвинена інфраструктура і вони мають певну надійність. Звичайно ж, і приватні банки, які захочуть приєднатися до державної програми, зможуть видавати пільгові кредити.

Не менш цікавим є питання: наскільки вигідна і приваблива програма для бізнесу, банків і держави?

«Розглянемо вигоди для кожного учасника,  каже Олег Горецький.  Спочатку бізнес. Станом на 24 січня 2020 року, згідно з даними з офіційного сайту програми, на участь в ній подані 6 993 заявки від діючих підприємців та 5 790  від охочих відкрити свою справу. Як саме програма почне свою роботу і чи всі учасники зможуть отримати кредит, невідомо. Тому що видавати їх новоствореним підприємствам ризиковано. Думаю, що банки не будуть насамперед видавати кредитні кошти саме їм.

Що стосується банків, то в цій програмі вони є більше розпорядниками коштів. З огляду на те, що гроші будуть надходити з цільових фондів, банк буде виконувати суто адміністративну функцію, за яку зможе отримувати певний дохід.

Позитивний ефект для держави можливий, якщо уряд пропише правильний і зрозумілий для всіх механізм роботи програми, в якій гроші будуть і захищені з боку держави, і доступні для бізнесу.

Мабуть, багато українців будуть шукати відповіді на запитання: чи може ця програма стати основою для створення незаконних «схем», за якими гроші будуть виводитися з бюджету або направлятися на нецільове використання?

«Якщо гроші будуть мати цільове призначення, а програма  мати грамотний механізм роботи і хороший захист, то нецільове використання бюджетних грошей буде неможливе і їх інвестують в реальний сектор економіки»,  зауважив Горецький.