Портал UB.UA, враховуючи рекомендації ВООЗ, підготував відповіді на найпопулярніші питання про COVID-19.

Чому паніка - це ж просто грип?

Складність перебігу короновірусу. 81% - помірні випадки, 14% - важкі, 5% - критичні

Коронавірус - це не грип, а інше вірусне захворювання, хоча воно і входить до групи ГРВІ, які ми зазвичай називаємо застудою. У 80% відсотків хворих перебігає в помірній формі, у 20% - у важкій.

Так він небезпечніший за грип чи ні?

Строго кажучи, так. Залежить від вашого віку і поточних хронічних захворювань. В середньому в 12 разів небезпечніший за звичайний грип.

Порівняння смертності сезонного грипу (зліва) і COVID-19 (праворуч)

Скільки перебігає захворювання?

В середньому 2 тижні.

Які симптоми?

Температура (87.9%), сухий кашель (67.7%), слабкість (38.1%).

Скільки триває інкубаційний період?

В середньому 5 днів.

Як можна заразитися?

Вдихнувши частинки через ніс або рот. Перенісши частинки з зараженої поверхні на руки і через руки в очі, ніс або рот. Безпечна відстань між людьми становить один метр.

Чи допомагають маски?

Звичайні хірургічні - ні. Респіратори з класом захисту FFP2 або FFP3 - так, але не забувайте про очі. Знову ж таки, їх треба правильно одягати, носити і утилізувати. Це має сенс, якщо ви вступаєте в контакт з точно хворою людиною.

В Україні тільки 1 заражений, а в Європі десятки тисяч. У нас вірусу немає? І як перевіряють на коронавірус?

В Україні - лише один офіційно підтверджений випадок хвороби.

Коронавірус повільно поширюється на схід Європи. Так в Міністерстві охорони здоров'я пояснюють мінімальну кількість хворих в Україні.

Поки в європейських державах на вірус тестують сотні, а іноді і тисячі людей, в Україні перевірили тільки 43-х.

На питання UB.UA, чому так мало, в Міністерстві охорони здоров'я відповіли - такі алгоритми.

Перевіряли насамперед тих, хто приїхав недавно з країн, де є спалахи вірусу, у кого була температура або інші ознаки ГРВІ, а також людей, які з ними контактували.

«Ми не приховуємо ці випадки (коронавірусу - ред.), ми діагностуємо ці випадки. Подивіться, в Білорусі, наприклад, в Румунії, в них так, більша кількість, але не набагато. У Білорусі, наприклад, шість випадків. На сході Європи ми поки не бачимо такого сплеску, як в Італії, в Німеччині та Франції. Коронавірус повільно поширюється на схід Європи», - говорив на брифінгу в Києві 11 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко.

При цьому він визнав, що українська влада прогнозує і очікує зростання числа захворювань COVID-19.

Зараз ще в п'яти людей в Україні підозрюють коронавірус. Їх аналізи вивчають в лабораторії.

У МОЗ розповіли UB.UA, як виглядає перевірка на коронавірус в Україні.

Якщо у людини, яка приїхала з країни, де є спалах коронавірусу, запідозрили хворобу, її на спеціальній швидкій везуть в лікарню. Далі в неї беруть перший аналіз. Перевірка йде на всі відомі види гострих респіраторних інфекцій.

Якщо їх не знаходять, матеріали передають до обласної лабораторії. Якщо і там не знаходять відомих вірусів, то далі аналіз везуть до Києва.

Поки лише там є тести на коронавірус. Однак згодом тести на коронавірус планують розвезти в кілька регіонів України. Один з перших регіонів, який повинен отримати тести на коронавірус, - Закарпаття.

Україна централізовано закупила тест-системи для виявлення коронавірусу, яких вистачить для обстеження 960 осіб. У МОЗ кажуть, що цього повинно вистачити до моменту отримання чергових реагентів.

«У лікарнях людей діагностують на коронавірус за кошт держави. Водночас ми не забороняємо приватним клінікам і аптекам закуповувати тест-системи та експрес-тести (на коронавірус - ред.)», - розповів пан Ляшко.

Кілька тисяч тестів на коронавірус закупила влада Києва.

Кількість тестів по країнах на 10 березня

Ну добре, вірус є, але ж число заражених росте повільно?

Математика будь-якої епідемії описується експонентою. Тобто нова кількість хворих залежить від поточних і отримується шляхом множення її на деяке число більше 1. Зазвичай дивляться, за скільки днів подвоюється число інфікованих. Зараз у багатьох країнах Європи кількість хворих подвоюється за чотири дні.

Наприклад, візьмемо 10 тисяч хворих, а як час подвоєння, який не змінюється, - чотири дні. Через чотири тижні буде вже 1 мільйон 280 тисяч хворих. Тому важливо сповільнити поширення і тим самим збільшити час подвоєння.

Чому не можна ходити в ресторани, клуби і на концерти?

Скорочуючи контакти один з одним, ми зменшуємо швидкість поширення захворювання. Це дає системі охорони здоров'я час впоратися з напливом хворих. При перевантаженні лікарень можна буде померти не від коронавірусу, а від будь-якого іншого захворювання, що розвинулося в важку форму. Детальніше на графіку.

Синя лінія - можливості лікарень, жовта область - поширення без стримувальних заходів, фіолетова область - поширення зі стримувальними заходами.

Як себе убезпечити?

Частіше мити руки (мінімум 30 секунд), уникати скупчень людей, підтримувати імунітет, залишатися вдома, якщо погано себе почуваєш.