Нещодавно проведене аналітичним агентством Gradus дослідження ринкуe-commerceпоказало, що українці поступово долають бар'єр недовіри до онлайн-шопінгу. Крім того, рівень стресу через ситуацію з пандемією, котра триває з 2020 року, та звичка жорстко економити поступово залишається в минулому, тобто покупці знову готові витрачати більше грошей.

Споживчі настрої українців змінюються

Проведені дослідження показали, що 89% міських жителів, що мають доступ до інтернету, обирають віртуальні покупки. Експерти пов'язують таку кардинальну зміну тим, що нарешті створена необхідна інфраструктура для швидкого прийому та обробки замовлення, швидкої доставки в будь-який куточок країни, можливість обміну та повернення. А використавши актуальний промокод, можна зекономити більше, ніж в стаціонарному магазині.

Аналітики назвали перелік категорій товарів, які частіше купують в режимі онлайн:

  • одяг/взуття (42%);
  • персональні комп'ютери, різноманітні гаджети та аксесуари до них (34%);
  • косметика, засоби догляду, гігієни, парфумерія (31%);
  • дрібна побутова техніка (30%).

Що стосується одягу та взуття, то якщо раніше онлайн замовлення раніше використовували для покупок за кордоном, то тепер попитом користуються також товари українських продавців. Вітчизняні бренди почали приділяти увагу маркетинговим інструментам, рекламувати та продавати речі через соціальні мережі. Окрім акцій та сейлів вони пропонують додаткові бонуси, наприклад, використавши промокод Ансвер можливо отримати знижку до 90% на покупку.

Одна категорія, яка поки не надто охоплена онлайн-покупками – це продукти харчування. Наразі всього 16% опитаних купують такі товари онлайн, хоча більшість відмічає, що все таки почали робити це частіше. В розрізі вікових категорій покупців аналітики не відмічають особливих відмінностей. Дослідження показали, що українці однаково активно купують онлайн, як в віці 18-54 років, так і 54-64.

Аналітики вважають, що в 2022 році українці все ще будуть жити в режимі економії, хоча вже не такої строгої, як в 2020-2021 роках. Вони пов'язують це зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати. Разом з тим, покупці будуть прагнути оптимізувати свій бюджет, а значить, будуть відмовлятись від імпульсних покупок. Цікаво, що такі покупки люди частіше роблять в офлайн магазинах, тоді як віртуальний шопінг більш обдуманий та зважений.

В 2022 році продовжується тенденція відмови від дорогих брендів та покупки великої кількості речей. Українці все частіше віддають перевагу товарам локального виробництва, і цей тренд буде тільки набирати обороти. Якщо в 2020 році попитом користувалися техніка, то в 2022 українців більше цікавлять книги, канцелярія та декор для дому.