Свердловини завжди були важливою частиною розвитку цивілізації, починаючи від розвідувального буріння, потреби у воді і закінчуючи видобутком нафти, газу чи розсолів. Сучасна технологія буріння свердловин на воду або інші ресурси містять безліч методів та обладнання, дозволяючи досягти різних глибин від поверхні Землі.

Для забезпечення водою житлового будинку чи дачі можливе використання різних технік буріння. При виборі методу важливо враховувати характеристики гірських порід та призначення свердловини, оскільки від цього залежить її глибина. Розгляньмо які бувають види бурових механізмів далі.

Види бурових механізмів

З ростом технічного прогресу ручні методики стають менш популярними. Для створення свердловини використовують долото, що роздроблює породу. Вилучення ґрунту виконується двома методами: промиванням водою або впливом повітря.

Бурові роботи можна класифікувати на:

 • Ударні;
 • Обертові;
 • Вібраційні.

Назви вказують на метод проникнення в ґрунт та робочий принцип бура. Найбільш поширеним є обертовий бур, який відомий своєю ефективністю, невимушеною роботою та вартісністю.

Техніки обертового буріння:

 • Шнекове;
 • Колонкове;
 • Роторне.

Шнекове буріння: характеристики

Шнекова методика використовує шнек зі спеціальними лопатями для роздроблення гірської породи. Лопаті, з кутом від 30 до 90 градусів, виводять породу назовні. Метод ефективний для м’яких (до 30 м) та середніх порід (до 20 м), але не підходить для твердих. Для стабільності свердловини використовують обсадні труби.

Переваги цього методу:

 1. Швидке виконання робіт;
 2. Проста структура;
 3. Виведення ґрунту під час буріння;
 4. Використання ручного обладнання;
 5. Можливість роботи у вузьких місцях.

Мінуси включають необхідність додаткового видалення породи та непридатність для твердих і нестабільних порід.

Колонкове буріння: характеристики

Ця методика ідеальна для піщаних і глиняних порід. Порода видаляється цілими шарами за допомогою різця на кінці труби. Можливе створення свердловин до 1 км, використовуючи велике транспортне обладнання, таке як Крази чи КамАЗи.

До переваг методу належать:

 1. Велика ефективність;
 2. Підйом твердих гірських порід на поверхню для вивчення їх мінерального складу, текстури та структури, оріїнтації тріщин у просторі тощо.
 3. Стислість інструментів для буріння;
 4. Швидкість процесу;
 5. Можливість буріння у скельних породах з алмазним різцем;
 6. Здатність формувати широку свердловину.

Мінусом є неможливість використовувати техніку на вологому, легкому грунті.

Ударно-канатне буріння: характеристики

Це давній, але актуальний метод буріння за допомогою каната і контейнерів. За допомогою ударів формується свердловина, з кожним ударом видаляючи породу. Він ефективний для піщаних та глинистих грунтів, глибина до 300 м.

До плюсів належать:

 1. Доступ до води на значній глибині;
 2. Можливість працювати без глиняних розчинів;
 3. Мінімальна підготовка місця;
 4. Універсальність застосування на різних породах.

Мінусами є більш тривалий час роботи та більших витрат ресурсів.

Шарошкове (роторне) буріння: характеристики

Ця техніка дозволяє формувати свердловини до 150 м глибини. Бурова установка з’єднується з долотом. Метод підходить для скельних гірських порід, але існують певні особливості.

Переваги методу:

 1. Швидке буріння;
 2. Мінімізація використання електроенергії;
 3. Висока якість роботи;
 4. Можливість досягти діаметра до 2 м.

Мінус – обов’язковість промивання водою, що обмежує застосування.

Вибір методу буріння залежить від типу гірської породи: шнековий підходить для м’яких грунтів, колонковий – для глинистих, а роторний – для твердих. Щоб забезпечити оптимальність і економічність, рекомендовано звертатися до спеціалістів для вивчення площі ділянки робіт. Консультації з геологічних, гідрогеологічних та геодезичних питань доступні в Ukrgeorozvidka.