Українські експерти-енергетики заявили що Україна може обійтися без участі Росії та Євросоюзу у питанні модернізації вітчизняної газотранспортної системи. Наразі Україна почала модернізувати ГТС власними силами. За рахунок зростання обсягів прокачування, а також внутрішньої економії "Укртрансгаз" вклав у підвищення ефективності роботи системи близько 200 мільйонів доларів і планує витратити на ці цілі наступного року понад 300 млн. дол. На думку експертів, за п'ять-сім років українська ГТС може бути повністю модернізована і без допомоги Росії або країн Євросоюзу.

В "Укртрансгазі" (УТГ), подали звіт за підсумками року, такиим чином інвестиції в модернізацію української ГТС становитимуть 1,7 мільярда гривень - удвічі більше, ніж роком раніше. Кошти були витрачені на переоснащення газопроводів і заміну приводу компресорних станцій з газового на електричний. Використання електроприводу дозволить тільки до кінця нинішнього року заощадити 500 мільйонів кубометрів газу, або 150 мільйонів гривень.

Ще більш масштабні інвестиції УТГ запланував на наступний рік. У 2011 році в оновлення буде вкладено 3,1 мільярда гривень. З них 1,22 мільярда гривень піде на модернізацію магістральних газопроводів і станцій, ще 1,5 мільярда гривень - на реконструкцію компресорних станцій і 200 мільйонів гривень - на модернізацію підземних газосховищ (ПСГ).

Інвестиції будуть спрямовані на переоснащення газопроводів "Союз", Уренгой-Помари-Ужгород, Єлець-Кременчук-Кривий Ріг, Ананьєв-Тирасполь-Ізмаїл. На компресорних станціях "Яготин", "Бердичів" і "Комарно" газотурбінні агрегати будуть замінені електричними.

"Ми отримуємо шанс суттєво скоротити споживання імпортного природного газу і зменшити собівартість його транспортування з Росії та країн Центральної Азії в Європу. Це поліпшить транзитні можливості і дасть додатковий козир на переговорах як з східними, так і з західними партнерами ", - пояснив директор УТГ Сергій Винокуров.

"Укртрансгаз" управляє 36 тисячами кілометрів магістральних газопроводів, більше 70 компресорними станціями та 12 ПСГ загальною ємністю 30 мільярдів кубометрів. Доходи компанії від транспортування природного газу та послуг з його підземного зберігання в цьому році становитимуть 15,3 мільярда гривень, а в наступному, за прогнозом Міністерства палива та енергетики, - до 19,2 мільярда гривень.

Знайти кошти на технічне переоснащення газопроводів вдалося за рахунок таких джерел: зниження на третину ціни російського газу, який компанія використовує для технологічних потреб, зростання і дохід від транспортування газу, збільшення обсягів закачування в ПСГ, припинення фінансування непрофільних проектів і скорочення інших витрат.

За словами експертів, в УТГ є реальна можливість у найближчі п'ять-сім років вкладати по 200-300 мільйонів доларів і модернізувати українську ГТС самостійно, без європейської фінансової допомоги і спільного підприємства з російським "Газпромом".

 

За інформацією ТСН